Lelkiz : A depresszi npbetegsg |
A depresszi npbetegsg
2005.07.20. 16:19
Mindenkivel elfordul, hogy nincs j kedve. De honnan tudhatod, hogy ez csak ml hangulat vagy depresszi? Elruljuk.
Ha valaki azt mondta, depresszis, sokig n is azt gondoltam, amit az emberek tbbsge: csak sajnltatja magt, bebeszli magnak, nem igaz, hogy nem tud kikeveredni a hullmvlgybl, stb. Aztn egyik bartnm, Melinda egyszercsak megsznt annak a vidm, mosolygs lnynak lenni, aki azeltt volt. Szentl hittk, hogy az otthoni zrk miatt ilyen, meg azrt, mert tl van. De amikor mr tavaszodott, s htgra sttt a nap, s a dolgai is rendezdtek, mg mindig bskomor volt. Nem volt kedve dolgozni, nem jrt el velnk pntekenknt traccsolni. Csodlkoztunk. is sajt magn. Aztn ert vett magn, felkereste az orvost, s csodk csodjra hamarosan visszakaptuk az letvidm, tetters Melindt, akinek megismertk. Ne egyedl kzdj!
A felntt lakossg 20 szzalka letben legalbb egyszer tesik hasonl depresszis idszakon. Vagyis a levertsg, a mlab minden tdik embert rint. Nem mindenki keres Melindhoz hasonlan segtsget, elfordul, hogy a depresszis ember vtizedekig egyedl prbl kzdeni a krral.
– Pedig ez a betegsg sikerrel gygythat – magyarzza Dr. goston Gabriella pszichiter. Sajnos sokan nem gondolnak arra, hogy hosszabb ideje fennll hangulati problmjukkal orvoshoz forduljanak. Rossz kedvre, fradtsgra fogjk a dolgot. Pedig a szomorsg s a depresszi elklnthet egymstl: a depresszinak jl meghatrozhat tnetei vannak.
A fel nem ismert, illetve a nem kezelt depresszi slya egyre nagyobb lesz, egyre jobban kihat a pciens mindennapjaira, egyre negatvabban befolysolja az lett. Sokan a ksr szorongst alkohollal prbljk cskkenteni, az elviselhetetlennek tn let a legslyosabb esetekben felvetheti a betegben az ngyilkossg gondolatt is.
A depresszi tnetei
- dekoncentrci, feledkenysg, dntskptelensg- llandsult szomorsg, szorongs, nyomott hangulat - alvszavarok: tl sok vagy tl kevs alvs, jszakai vagy tl korai breds - cskkent tvgy s slycskkens, vagy tvgyfokozds s slynvekeds - az rdeklds elvesztse olyan dolgok irnt, amelyek rgen rmet okoztak, belertve a szexulis letet is - ingerlkenysg, nyugtalansg - llandsult testi tnet, ami a kezelsekre nem reagl (pl. krnikus fjdalom, emsztsi zavarok) - kimerltsg, enervltsg - bntudat, rtktelensg s/ vagy remnytelensg rzse, pesszimizmus - ngyilkossgi gondolatok
| |
Hziorvos is segthet
A depresszi nerbl nem kzdhet le, a beteg kptelen felszltsra „sszeszedni magt”. Mivel a betegsg testi tnetekkel (pl. alvszavar, tvgytalansg vagy tlzott tvgy, slycskkens vagy -gyarapods) is jr, a pciens elszr a hziorvost keresi fel. A doktor – fleg, ha a beteg a testi tneteket hangslyozza – nem mindig ismeri fel a depresszit. Ha azonban szervi elvltozst nem tall, ma mr egyre gyakrabban gondol a lelki okokra, s betegt a pszichitriai rendelbe utalja. Sajnos az emberek egy rsze idegenkedik a pszichitritl. A szt meghallva azonnal az elmebetegsgre gondolnak. Helyesen jr el a hziorvos, ha olyan pcienst, akirl rzi, nem menne el a szakrendelsre, maga kezdi el kezelni. A korszer ksztmnyekkel a hziorvos is megbzhatan tudja kezelni a beteget.
A pszichiterek is antidepressznsokat rnak fel, de rendszerint a gygyszerek mell pszichoterpit is ajnlanak. Az alapos kikrdezs gyakran feltrja, hogy a csaldban mr elfordult korbban depresszi. A betegsgre val hajlamot ugyanis rklni lehet. Fokozott veszlyben vannak azok a fiatalok, akiknek csaldjra jellemz a rosszkedv, a tarts feszltsg, a negatv gondolkods, a kommunikci-hiny. Termszetesen ez nem jelenti azt, hogy felttlenl megjelenik a baj. Az is lehet, hogy csak idsebb korban jelentkezik az els depresszis llapot.
Tavasszal vge
Sokan rosszul trik a sttsget s a hideget. Az szi, tli hnapokban ersen nyomott a hangulatuk, jelentsen cskken teljestmnyk, folyamatos fradtsgtl szenvednek, majd tavasszal jobban lesznek. Ez a tli depresszi. Akkor mondja ki az orvos bizonyosan a diagnzist, ha a lert llapot ismtld jelleggel, legalbb kt egyms utni vben fennll, s nincsenek olyan pszichs tnyezk, amelyek szerepet jtszhatnnak kialakulsban. Mivel ilyenkor a szervezet fny hinyra adott reakcijrl van sz, eredmnyes lehet a fnyterpival (specilis napfnyt imitl lmpa) val kezels.
Az akarater nem elg
Tvhit, hogy a depresszi valamilyen negatv letesemnyre adott vlasz. Valban elfordul, hogy nagyobb trauma elzi meg, leggyakrabban azonban egymst r stresszhelyzetek addnak ssze, s egyszer csak tlcsordul a pohr. A klnbz letesemnyek hatsra a depresszira hajlamos egynek kompenzl mechanizmusai kevsb brjk a terheket, s egy ponton tl kptelenek megfelelen reaglni a problmkra. Termszetesen a biolgiai adottsg nmagban – jllehet meghatroz – nem dnt el mindent. A krnyezeti hatsok is belejtszhatnak a betegsg kialakulsba.
Sose feledjk viszont, hogy akaratervel nem lehet meggygyulni. Az akarater ahhoz szksges, hogy a beteg elviselje a tneteket, amg elindul a gygyuls tjn. A depresszibl fel lehet plni, s szerencsre mg a legmakacsabb eseteknl is van remny javulsra. – A leggyorsabb gygyuls a praxisomban alig tbb, mint egy ht alatt zajlott le – mesli goston doktorn. Volt egy ids betegem, aki hsz vig azt hitte, a rossz hangulat trvnyszeren egytt jr a vltoz korral, regedssel. Hangulatjavt szedsvel kt hnap mlva panaszmentes vlt, jra autt vezetett, aktvan rszt vett a csald letben.
Fl v, s vidm leszel
A modern, gynevezett harmadik genercis hangulatjavtk (antidepressznsok) hatsa a betegek nagy rsznl hrom-ngy hten bell megindul. ltalban fl-egy vig kell szedni. Ez id alatt a beteg megtanulja a klnbz stresszold technikkat, s kpes lesz a problmkkal megfelelen megkzdeni a ksbbiekben is.
| |
|